Vishay/Vitramon VJ0402D560FXXAP
VJ0402D560FXXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D560FXXAP
Brief Description
CAP CER 56PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D560FXXAP.pdf
Availability of VJ0402D560FXXAP
QUANTITY
VJ0402D560FXXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D560FXXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D560FXXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D560FXXAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D560FXXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D560FXXAP Details Description
Related parts for VJ0402D560FXXAP
POT 20K OHM THUMBWHEEL LINEAR datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADR 8POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
EDGELINE 80CKTS, 0.062"PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 8POS TIN datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRGHT PIN datasheet.pdf