Vishay/Vitramon VJ0402D560KXXAC
VJ0402D560KXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D560KXXAC
Brief Description
CAP CER 56PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D560KXXAC.pdf
Availability of VJ0402D560KXXAC
QUANTITY
VJ0402D560KXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D560KXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D560KXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D560KXXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D560KXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D560KXXAC Details Description
Related parts for VJ0402D560KXXAC
IC SENSOR UNDERVOLTAGE 8DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf