Vishay/Vitramon VJ0402D5R1CXAAJ
VJ0402D5R1CXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D5R1CXAAJ
Brief Description
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D5R1CXAAJ.pdf
Availability of VJ0402D5R1CXAAJ
QUANTITY
VJ0402D5R1CXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D5R1CXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D5R1CXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D5R1CXAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D5R1CXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D5R1CXAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D5R1CXAAJ
CONN SOCKET DIMM 168POS LO PRO datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 96POS .100 SRT TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 18' NM NM datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 20% 2924 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf