Vishay/Vitramon VJ0402D5R1DLCAC
VJ0402D5R1DLCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D5R1DLCAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D5R1DLCAC.pdf
Availability of VJ0402D5R1DLCAC
QUANTITY
VJ0402D5R1DLCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D5R1DLCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D5R1DLCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D5R1DLCAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D5R1DLCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D5R1DLCAC Details Description
Related parts for VJ0402D5R1DLCAC
DIODE ZENER 12V 300MW SOD323 datasheet.pdf
RES MO 2W 2.2K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf