Vishay/Vitramon VJ0402D5R6CXXAJ
VJ0402D5R6CXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D5R6CXXAJ
Brief Description
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D5R6CXXAJ.pdf
Availability of VJ0402D5R6CXXAJ
QUANTITY
VJ0402D5R6CXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D5R6CXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D5R6CXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D5R6CXXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D5R6CXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D5R6CXXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D5R6CXXAJ
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 6A 8PWRPAK datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 56POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
ULTRASONIC SENSOR 0-10V STECKER datasheet.pdf
MC6 24VDC RLY SFTY CONT W/PWR-0 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf