Vishay/Vitramon VJ0402D620GXXAJ
VJ0402D620GXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D620GXXAJ
Brief Description
CAP CER 62PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D620GXXAJ.pdf
Availability of VJ0402D620GXXAJ
QUANTITY
VJ0402D620GXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D620GXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D620GXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D620GXXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D620GXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D620GXXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D620GXXAJ
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A MINI 3P datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 120V datasheet.pdf
IC D/A CONV 10BIT QUAD 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 300K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
GDT 90V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf