Vishay/Vitramon VJ0402D6R8BLXAJ
VJ0402D6R8BLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D6R8BLXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D6R8BLXAJ.pdf
Availability of VJ0402D6R8BLXAJ
QUANTITY
VJ0402D6R8BLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D6R8BLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D6R8BLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D6R8BLXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D6R8BLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D6R8BLXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D6R8BLXAJ
RES SMD 36 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 5A TO220SM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP CER 2PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
POWERED CURRENT LOOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 250MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf