Vishay/Vitramon VJ0402Y122KNAAJ
VJ0402Y122KNAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402Y122KNAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
VJ0402Y122KNAAJ.pdf
Availability of VJ0402Y122KNAAJ
QUANTITY
VJ0402Y122KNAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402Y122KNAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402Y122KNAAJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNon-Magnetic MLCC for Medical Electronics
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesNon-Magnetic
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402Y122KNAAJ
Related LinksVJ0402Y, VJ0402Y122KNAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402Y122KNAAJ Details Description
Related parts for VJ0402Y122KNAAJ
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SURGE SUPP TBU ETH 260MA 650VIMP datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
IC PRE-DIST RECEIVER 108-LGA datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 285MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
BOARD RFID READER XMITTER/RCVR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf