Vishay/Vitramon VJ0603A102JNXAO
VJ0603A102JNXAO picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603A102JNXAO
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603A102JNXAO.pdf
Availability of VJ0603A102JNXAO
QUANTITY
VJ0603A102JNXAO Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603A102JNXAO
Internal Part NumberEIS-VJ0603A102JNXAO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMLCC Cage Code Chg 31/Aug/2014
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.92mm)
Lead Spacing-
FeaturesNon-Magnetic
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603A102JNXAO
Related LinksVJ0603A, VJ0603A102JNXAO Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603A102JNXAO Details Description
Related parts for VJ0603A102JNXAO
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V DPAK datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE .2MH SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf