Vishay/Vitramon VJ0603D101KLAAJ
VJ0603D101KLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D101KLAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D101KLAAJ.pdf
Availability of VJ0603D101KLAAJ
QUANTITY
VJ0603D101KLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D101KLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D101KLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D101KLAAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D101KLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D101KLAAJ Details Description
Related parts for VJ0603D101KLAAJ
JUMPER-H1500TR/A3049V/H1500TR 3" datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.63V SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 1M datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 0.50MM 35POS datasheet.pdf
TERM FORK TO TURRET PTFE .390" datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCS FOAM 100 X 200 X 2390MM LONG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf