Vishay/Vitramon VJ0603D111MXXAR
VJ0603D111MXXAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D111MXXAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 110PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D111MXXAR.pdf
Availability of VJ0603D111MXXAR
QUANTITY
VJ0603D111MXXAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D111MXXAR
Internal Part NumberEIS-VJ0603D111MXXAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance110pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D111MXXAR
Related LinksVJ0603D, VJ0603D111MXXAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D111MXXAR Details Description
Related parts for VJ0603D111MXXAR
CTRLR SS 480VAC OUT 25A PROT CVR datasheet.pdf
ATTENUATR 31.5DB 6BIT SER 16VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1.2 UNF 5V 36" datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 48-TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PST 10A 24V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 29POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 39.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FAN 24VDC 119X25MM 2WR datasheet.pdf