Vishay/Vitramon VJ0603D180FLXAC
VJ0603D180FLXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D180FLXAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D180FLXAC.pdf
Availability of VJ0603D180FLXAC
QUANTITY
VJ0603D180FLXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D180FLXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D180FLXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D180FLXAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D180FLXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D180FLXAC Details Description
Related parts for VJ0603D180FLXAC
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SERIAL IN 10MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 24VOUT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 15POS .178M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 49POS datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf