Vishay/Vitramon VJ0603D1R7BLCAC
VJ0603D1R7BLCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D1R7BLCAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.7PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D1R7BLCAC.pdf
Availability of VJ0603D1R7BLCAC
QUANTITY
VJ0603D1R7BLCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D1R7BLCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D1R7BLCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D1R7BLCAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D1R7BLCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D1R7BLCAC Details Description
Related parts for VJ0603D1R7BLCAC
RES .10 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR A3906SES datasheet.pdf
TV 13C 13#22D PIN RECP datasheet.pdf
12-Bit, 20 MSPS/40 MSPS/65 MSPS 3 V Low Power A/D Converter IC datasheet.pdf