Vishay/Vitramon VJ0603D240JXAAJ
VJ0603D240JXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D240JXAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 24PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D240JXAAJ.pdf
Availability of VJ0603D240JXAAJ
QUANTITY
VJ0603D240JXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D240JXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D240JXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D240JXAAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D240JXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D240JXAAJ Details Description
Related parts for VJ0603D240JXAAJ
IC SYNTHESIZER FRACT 3.3V 32TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 7POS datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 125V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf