Vishay/Vitramon VJ0603D300FLCAJ
VJ0603D300FLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D300FLCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 30PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D300FLCAJ.pdf
Availability of VJ0603D300FLCAJ
QUANTITY
VJ0603D300FLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D300FLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D300FLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D300FLCAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D300FLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D300FLCAJ Details Description
Related parts for VJ0603D300FLCAJ
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RELAY SSR 5A 240VAC AC OUT SIP datasheet.pdf
CORD COIL DBL END 6-4 WHITE 10' datasheet.pdf
CONN RECEPT 13POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 180MA 2.2 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.3A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO41 datasheet.pdf
IC CTLR PWM/DDR DUAL BUCK 20-DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS CABLE PIN datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf