Vishay/Vitramon VJ0603D360JLXAC
VJ0603D360JLXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D360JLXAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 36PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D360JLXAC.pdf
Availability of VJ0603D360JLXAC
QUANTITY
VJ0603D360JLXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D360JLXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D360JLXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D360JLXAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D360JLXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D360JLXAC Details Description
Related parts for VJ0603D360JLXAC
DIODE GEN PURP 1KV 20A TO220AC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 34POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS .100 DBL ST PCB datasheet.pdf
IC COMPARATOR 400MV REF 3-DFN datasheet.pdf
CONN RING 4/0AWG #7/16 SOLIS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf