Vishay/Vitramon VJ0603D361KXXAR
VJ0603D361KXXAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D361KXXAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 360PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D361KXXAR.pdf
Availability of VJ0603D361KXXAR
QUANTITY
VJ0603D361KXXAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D361KXXAR
Internal Part NumberEIS-VJ0603D361KXXAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D361KXXAR
Related LinksVJ0603D, VJ0603D361KXXAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D361KXXAR Details Description
Related parts for VJ0603D361KXXAR
IC MPU Z180 8MHZ 64DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC GATE OR 2CH 2-INP 8-VSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.15A SNT6A datasheet.pdf