Vishay/Vitramon VJ0603D391KXXAJ
VJ0603D391KXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D391KXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D391KXXAJ.pdf
Availability of VJ0603D391KXXAJ
QUANTITY
VJ0603D391KXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D391KXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D391KXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D391KXXAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D391KXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D391KXXAJ Details Description
Related parts for VJ0603D391KXXAJ
RES SMD 430K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE MODULE 16.8KV 4.7A datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECT CLEAR/BLACK datasheet.pdf
RES 24.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 54.9 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V DO213AB datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 260MA 2.42 OHM datasheet.pdf