Vishay/Vitramon VJ0603D470GXPAC
VJ0603D470GXPAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D470GXPAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D470GXPAC.pdf
Availability of VJ0603D470GXPAC
QUANTITY
VJ0603D470GXPAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D470GXPAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D470GXPAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D470GXPAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D470GXPAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D470GXPAC Details Description
Related parts for VJ0603D470GXPAC
RES SMD 953 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC 10-OUT DECADE COUNTER 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 9.42KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PE 1/8 BK 500' datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 6POS DUAL SMD datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 80W datasheet.pdf