Vishay/Dale RNC55H2151FRB14
RNC55H2151FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2151FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2151FRB14.pdf
Availability of RNC55H2151FRB14
QUANTITY
RNC55H2151FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2151FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2151FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2151FRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2151FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2151FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2151FRB14
IC FLASH CONTROL 10W DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN CARD BUS FRAME 25POS 0.9MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
E1 DIE OF 190320210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 40A DO5 datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher PWM Dimming 400mA 8-SOP datasheet.pdf
ARD COAX SW 18GHZ SPDT 12V datasheet.pdf
MICRO 51C S 120" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
CONN GIG-ARRAY PLUG datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.2A 4VFDFPN datasheet.pdf