Vishay/Vitramon VJ0603D510KXXAC
VJ0603D510KXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D510KXXAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D510KXXAC.pdf
Availability of VJ0603D510KXXAC
QUANTITY
VJ0603D510KXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D510KXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D510KXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D510KXXAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D510KXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D510KXXAC Details Description
Related parts for VJ0603D510KXXAC
IC ENCORE MCU FLASH 48K 64LQFP datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM50S/AE50M/X datasheet.pdf
DIODE ZENER 33.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
THERMAL INTERFACE PAD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS 2.50MM WTW WHITE datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 260MHZ 16LFCSP datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 21A TO-220 FP datasheet.pdf