Vishay/Vitramon VJ0603D6R8DXBAJ
VJ0603D6R8DXBAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D6R8DXBAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D6R8DXBAJ.pdf
Availability of VJ0603D6R8DXBAJ
QUANTITY
VJ0603D6R8DXBAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D6R8DXBAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D6R8DXBAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D6R8DXBAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D6R8DXBAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D6R8DXBAJ Details Description
Related parts for VJ0603D6R8DXBAJ
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 16-SSOP datasheet.pdf
VOLTMETER 200MVDC LCD PANEL MT datasheet.pdf
WIREWAY REDUCER 12X6/6X6" datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
IC LOAD DUMP REV V PROT 12TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf