Vishay/Vitramon VJ0603Y473KNAAO00
VJ0603Y473KNAAO00 picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603Y473KNAAO00
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
VJ0603Y473KNAAO00.pdf
Availability of VJ0603Y473KNAAO00
QUANTITY
VJ0603Y473KNAAO00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603Y473KNAAO00
Internal Part NumberEIS-VJ0603Y473KNAAO00
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.92mm)
Lead Spacing-
FeaturesNon-Magnetic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603Y473KNAAO00
Related LinksVJ0603Y4, VJ0603Y473KNAAO00 Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603Y473KNAAO00 Details Description
Related parts for VJ0603Y473KNAAO00
REGULATOR 12VIN 30A PROG HORZ datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 20W datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 20K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
AE-67065-3600 670653600 datasheet.pdf
CAP FILM 9100PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 32MM datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf