Vishay/Vitramon VJ0805D101KXXAJ
VJ0805D101KXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D101KXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D101KXXAJ.pdf
Availability of VJ0805D101KXXAJ
QUANTITY
VJ0805D101KXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D101KXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D101KXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D101KXXAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D101KXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D101KXXAJ Details Description
Related parts for VJ0805D101KXXAJ
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 28SSOP datasheet.pdf
IC VIDEO AMP W/FILTER 16-QSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.3V SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 605NM 40MCD AMBR datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 50ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 150°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf