Vishay/Vitramon VJ0805D110KLPAJ
VJ0805D110KLPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D110KLPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 11PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D110KLPAJ.pdf
Availability of VJ0805D110KLPAJ
QUANTITY
VJ0805D110KLPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D110KLPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D110KLPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D110KLPAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D110KLPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D110KLPAJ Details Description
Related parts for VJ0805D110KLPAJ
RES 600 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CABLE LIMITER 500MCM 600V CU datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 176.8382MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 16 AWG ORNG datasheet.pdf
CONN FFC 32POS 1MM datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 20% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf