Vishay/Vitramon VJ0805D111GXBAT
VJ0805D111GXBAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D111GXBAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 110PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D111GXBAT.pdf
Availability of VJ0805D111GXBAT
QUANTITY
VJ0805D111GXBAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D111GXBAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D111GXBAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance110pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D111GXBAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D111GXBAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D111GXBAT Details Description
Related parts for VJ0805D111GXBAT
FIXED IND 4.7UH 6A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
VERT BEAM ATTACH 10MM RECEIVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY AUTO SPST-NO 70A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
500VAC T D MIDGET 1.25A W TABS datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.5A 100 MOHM SMD datasheet.pdf