Vishay/Vitramon VJ0805D121JXPAJ
VJ0805D121JXPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D121JXPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D121JXPAJ.pdf
Availability of VJ0805D121JXPAJ
QUANTITY
VJ0805D121JXPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D121JXPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D121JXPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D121JXPAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D121JXPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D121JXPAJ Details Description
Related parts for VJ0805D121JXPAJ
CAP MICA 220PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
CONN RING 14 AWG #1/4 PIDG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 0.422 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FERRITE CORE P 2.8UH N87 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 1.7A 100 MOHM TH datasheet.pdf
THREADED RAIL FASTENER STUD KIT datasheet.pdf
ZONE5 WALL SWITCH PLATE STYLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf