Vishay/Vitramon VJ0805D1R6BXPAC
VJ0805D1R6BXPAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R6BXPAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.6PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R6BXPAC.pdf
Availability of VJ0805D1R6BXPAC
QUANTITY
VJ0805D1R6BXPAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R6BXPAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R6BXPAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R6BXPAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R6BXPAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R6BXPAC Details Description
Related parts for VJ0805D1R6BXPAC
IC NVSRAM 16KBIT 200NS 24EDIP datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE T2 RED datasheet.pdf
LED YLW-GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 26 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 10POS datasheet.pdf