Vishay/Vitramon VJ0805D1R6CLAAC
VJ0805D1R6CLAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R6CLAAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R6CLAAC.pdf
Availability of VJ0805D1R6CLAAC
QUANTITY
VJ0805D1R6CLAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R6CLAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R6CLAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R6CLAAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R6CLAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R6CLAAC Details Description
Related parts for VJ0805D1R6CLAAC
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 7.15KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 1KV X7R 3640 datasheet.pdf
BEAD FERRITE 150 OHM 800MA 2012 datasheet.pdf
INDICATOR NEON RED PANEL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
PLUG PNL MNT 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf