Vishay/Vitramon VJ0805D1R8CXAAJ
VJ0805D1R8CXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R8CXAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R8CXAAJ.pdf
Availability of VJ0805D1R8CXAAJ
QUANTITY
VJ0805D1R8CXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R8CXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R8CXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R8CXAAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R8CXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R8CXAAJ Details Description
Related parts for VJ0805D1R8CXAAJ
WASHER SHOULDER #4 NYLON datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 45MA 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 91PF 500V 1111 datasheet.pdf
FEED FINGER datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS SO16 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 60W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf