Vishay/Vitramon VJ0805D201FXCAR
VJ0805D201FXCAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D201FXCAR
Brief Description
CAP CER 200PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D201FXCAR.pdf
Availability of VJ0805D201FXCAR
QUANTITY
VJ0805D201FXCAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D201FXCAR
Internal Part NumberEIS-VJ0805D201FXCAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D201FXCAR
Related LinksVJ0805D, VJ0805D201FXCAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D201FXCAR Details Description
Related parts for VJ0805D201FXCAR
RES 120 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .065-.082" .219" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SC59-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
2.0 WTW PANEL MOUNT WAFER ASSY datasheet.pdf
RES 681 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 5.15A 25 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15 UF 10% 480VAC AXIA datasheet.pdf
AB 6C 1#16, 5#12 PIN PLUG datasheet.pdf
Micropower DC.DC Converter Adjustable and Fixed 3.3 V, 5 V, 12 V IC datasheet.pdf