Vishay/Vitramon VJ0805D201JXAAT
VJ0805D201JXAAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D201JXAAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 200PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D201JXAAT.pdf
Availability of VJ0805D201JXAAT
QUANTITY
VJ0805D201JXAAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D201JXAAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D201JXAAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D201JXAAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D201JXAAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D201JXAAT Details Description
Related parts for VJ0805D201JXAAT
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT INTERPOL/SP 80TQFP datasheet.pdf
IC RS232 3V5.5V 15KVESD 16-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1.75GHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 352 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
3 V/5 V, 16-Bit nanoDACTM D/A with 10 ppm/∑C Max On-Chip Reference in SOT-23 IC datasheet.pdf