Vishay/Vitramon VJ0805D240MLAAJ
VJ0805D240MLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D240MLAAJ
Brief Description
CAP CER 24PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D240MLAAJ.pdf
Availability of VJ0805D240MLAAJ
QUANTITY
VJ0805D240MLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D240MLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D240MLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D240MLAAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D240MLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D240MLAAJ Details Description
Related parts for VJ0805D240MLAAJ
IC SWITCH DUAL DPDT 16LFCSP datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 4K FLASH 40-DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CHROMALIT ROUND 90CRI 100MM DIA datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf