TE Connectivity Raychem Cable Protection 82A0111-10-3
82A0111-10-3 picture photo
Mfg. Part Number
82A0111-10-3
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 10AWG ORANGE 2000'
Datasheet Download
82A0111-10-3.pdf
Availability of 82A0111-10-3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
82A0111-10-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 82A0111-10-3
Internal Part NumberEIS-82A0111-10-3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759, FlexLine
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge10 AWG
Conductor Strand665/38
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.157" (3.99mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.006" (0.15mm)
Length2000' (609.76m)
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Jacket ColorOrange
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)82A0111-10-3
Related Links82A011, 82A0111-10-3 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
82A0111-10-3 Details Description
Related parts for 82A0111-10-3
IC OPAMP INSTR 3.1KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 1K OHM 18DRT datasheet.pdf
IC FIFO 32768X36 10NS 120QFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 24V datasheet.pdf
TERM BLOCK 8POS 5.08MM PCB HORIZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 88.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 137MA 27 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf