Vishay/Vitramon VJ0805D241GLAAJ
VJ0805D241GLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D241GLAAJ
Brief Description
CAP CER 240PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D241GLAAJ.pdf
Availability of VJ0805D241GLAAJ
QUANTITY
VJ0805D241GLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D241GLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D241GLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D241GLAAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D241GLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D241GLAAJ Details Description
Related parts for VJ0805D241GLAAJ
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS BOX MT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 177.777777MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8PWR 12SGL 2.36MM datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SERIAL 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf