Vishay/Vitramon VJ0805D241GXCAT
VJ0805D241GXCAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D241GXCAT
Brief Description
CAP CER 240PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D241GXCAT.pdf
Availability of VJ0805D241GXCAT
QUANTITY
VJ0805D241GXCAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D241GXCAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D241GXCAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D241GXCAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D241GXCAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D241GXCAT Details Description
Related parts for VJ0805D241GXCAT
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
KIT CYFI ENV SENSING datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F M28 datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf