Vishay/Vitramon VJ0805D241KXCAJ
VJ0805D241KXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D241KXCAJ
Brief Description
CAP CER 240PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D241KXCAJ.pdf
Availability of VJ0805D241KXCAJ
QUANTITY
VJ0805D241KXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D241KXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D241KXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D241KXCAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D241KXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D241KXCAJ Details Description
Related parts for VJ0805D241KXCAJ
FIXED IND 3.9UH 1.8A 60 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 550MW SOD323F datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 83.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 280MA 2.25 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf