Vishay/Vitramon VJ0805D270JXPAJ
VJ0805D270JXPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D270JXPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D270JXPAJ.pdf
Availability of VJ0805D270JXPAJ
QUANTITY
VJ0805D270JXPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D270JXPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D270JXPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D270JXPAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D270JXPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D270JXPAJ Details Description
Related parts for VJ0805D270JXPAJ
CAP FILM 0.039UF 5% 100VDC 2416 datasheet.pdf
SIDAC SYM 3CHP 170V 250A TO220 datasheet.pdf
SWITCH DIP PIANO SEALED 2POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CONN INSERT 16POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 670MA 330 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf