Vishay/Vitramon VJ0805D2R1DXXAJ
VJ0805D2R1DXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D2R1DXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D2R1DXXAJ.pdf
Availability of VJ0805D2R1DXXAJ
QUANTITY
VJ0805D2R1DXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D2R1DXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D2R1DXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D2R1DXXAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D2R1DXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D2R1DXXAJ Details Description
Related parts for VJ0805D2R1DXXAJ
CONN RING STR 12-14AWG M2.5 TIN datasheet.pdf
IC DUAL HOT-SWAP CTRLR 16-QSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
LED BASE T3 1/4 MINI PANEL IND datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG WHITE 500' datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
SENSOR FORCE SURF MOUNT 0-15N datasheet.pdf
CONN MINI BNC PLUG STR 75OHM datasheet.pdf
"MICRO 51C P 18"" WHT JACKS NI" datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf