Vishay/Vitramon VJ0805D2R7CXPAJ
VJ0805D2R7CXPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D2R7CXPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D2R7CXPAJ.pdf
Availability of VJ0805D2R7CXPAJ
QUANTITY
VJ0805D2R7CXPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D2R7CXPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D2R7CXPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D2R7CXPAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D2R7CXPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D2R7CXPAJ Details Description
Related parts for VJ0805D2R7CXPAJ
FITTING TEE DIVIDED INSERT datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.96MM STR GOLD datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CABLE POF BLK PLAST SIMPLEX 1M datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PWR 15MM 4POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
LED COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
TRIAC 800V 12A datasheet.pdf