Vishay/Vitramon VJ0805D300MXAAC
VJ0805D300MXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D300MXAAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 30PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D300MXAAC.pdf
Availability of VJ0805D300MXAAC
QUANTITY
VJ0805D300MXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D300MXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D300MXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D300MXAAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D300MXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D300MXAAC Details Description
Related parts for VJ0805D300MXAAC
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 684K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 652K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 27 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 10MM ROUND T/H datasheet.pdf
6,8UF 160V 8X11,5 datasheet.pdf