Vishay/Vitramon VJ0805D301FXAAJ
VJ0805D301FXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D301FXAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 300PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D301FXAAJ.pdf
Availability of VJ0805D301FXAAJ
QUANTITY
VJ0805D301FXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D301FXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D301FXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D301FXAAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D301FXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D301FXAAJ Details Description
Related parts for VJ0805D301FXAAJ
IC ADC 14BIT 40MSPS CMOS 52-LQFP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOP datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 175W datasheet.pdf
AT-1752 CRIMP TOOL HEAD datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf