Vishay/Vitramon VJ0805D301GXPAT
VJ0805D301GXPAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D301GXPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 300PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D301GXPAT.pdf
Availability of VJ0805D301GXPAT
QUANTITY
VJ0805D301GXPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D301GXPAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D301GXPAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D301GXPAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D301GXPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D301GXPAT Details Description
Related parts for VJ0805D301GXPAT
TERM PC EXTENDED VERT MNT SCREW datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 82K OHM 1606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MCU ARM 64KB FLASH MEM 100-LFBGA datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220F datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.9A 25.2 MOHM datasheet.pdf