Vishay/Vitramon VJ0805D360KXAAP
VJ0805D360KXAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D360KXAAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 36PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D360KXAAP.pdf
Availability of VJ0805D360KXAAP
QUANTITY
VJ0805D360KXAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D360KXAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D360KXAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D360KXAAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D360KXAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D360KXAAP Details Description
Related parts for VJ0805D360KXAAP
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU W/WD SOT23-6 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 480W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
1.27 BTB STACK HD VT SMT datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf