Vishay/Vitramon VJ0805D361JLCAJ
VJ0805D361JLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D361JLCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 360PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D361JLCAJ.pdf
Availability of VJ0805D361JLCAJ
QUANTITY
VJ0805D361JLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D361JLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D361JLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D361JLCAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D361JLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D361JLCAJ Details Description
Related parts for VJ0805D361JLCAJ
SOCKET CONN 60 CONTACT OPEN GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 2A 50 MOHM TH datasheet.pdf
RES 9.31 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1W DO214AC datasheet.pdf
DIODE FAST REC 1200V 60A SOT227 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf