Vishay/Vitramon VJ0805D3R6CLPAJ
VJ0805D3R6CLPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D3R6CLPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D3R6CLPAJ.pdf
Availability of VJ0805D3R6CLPAJ
QUANTITY
VJ0805D3R6CLPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D3R6CLPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D3R6CLPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D3R6CLPAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D3R6CLPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D3R6CLPAJ Details Description
Related parts for VJ0805D3R6CLPAJ
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
VCO 2430-2585 MHZ REDBOX datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.05V/ADJ 2A 8SOP datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 16-20AWG GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.5MM PITCH datasheet.pdf