Amphenol Commercial Products FCE17C37PA410
FCE17C37PA410 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37PA410
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17C37PA410.pdf
Availability of FCE17C37PA410
QUANTITY
FCE17C37PA410 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37PA410
Internal Part NumberEIS-FCE17C37PA410
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37PA4x0.igsFCE17C37PA4x0.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37PA410
Related LinksFCE17C, FCE17C37PA410 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37PA410 Details Description
Related parts for FCE17C37PA410
CONN HEADER VERT .100 20POS 15AU datasheet.pdf
IC DUAL RETRIG MULTIVIB 16-TSSOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.248V SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
PIGTAIL, 8FIB, SM RIB MPX datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS INLINE SKT datasheet.pdf