Vishay/Vitramon VJ0805D430KXBAC
VJ0805D430KXBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D430KXBAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 43PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D430KXBAC.pdf
Availability of VJ0805D430KXBAC
QUANTITY
VJ0805D430KXBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D430KXBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D430KXBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D430KXBAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D430KXBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D430KXBAC Details Description
Related parts for VJ0805D430KXBAC
IC AUDIO DIFF RCVR 8-DIP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 750MA 125VAC 80VDC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 266KHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf