Vishay/Vitramon VJ0805D471JLXAJ
VJ0805D471JLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D471JLXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D471JLXAJ.pdf
Availability of VJ0805D471JLXAJ
QUANTITY
VJ0805D471JLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D471JLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D471JLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D471JLXAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D471JLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D471JLXAJ Details Description
Related parts for VJ0805D471JLXAJ
OSC VCXO 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC SMB datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 70 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 2.6UH 8.3A 17.1 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 2ROW R/A 72POS datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 14SO datasheet.pdf
RES 36.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL REPLACEMENT PUNCH HEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf