Vishay/Vitramon VJ0805D510GXAAC
VJ0805D510GXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D510GXAAC
Brief Description
CAP CER 51PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D510GXAAC.pdf
Availability of VJ0805D510GXAAC
QUANTITY
VJ0805D510GXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D510GXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D510GXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D510GXAAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D510GXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D510GXAAC Details Description
Related parts for VJ0805D510GXAAC
CAP FILM 0.18UF 5% 16VDC 1913 datasheet.pdf
IC REG SYNCH BUCK 5-BIT 20-SOIC datasheet.pdf
IC DAC V-OUT 13BIT 5V LP 8-UMAX datasheet.pdf
VARISTOR 216V 100KA CHASSIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf